Innowacyjny proces wytwarzania detali z EPP z dużym udziałem recyklingu
Spółka „HSV Polska” Sp. z o.o. w dn. 6 września 2024r. zawarła z NCBR umowę o dofinansowanie nr FENG.01.01-IP.01-A01J/23-00 i uzyskała dotację z Unii Europejskiej na realizację projektu: „Opracowanie innowacyjnej technologii wytwarzania aplikacji technicznych z EPP o przełomowych właściwościach, zgodnych z oczekiwaniami zgłaszanymi przez odbiorców z branż precyzyjnych.”
Projekt dotyczy opracowania (w ramach modułu B+R) i wdrożenia (w ramach modułu Wdrożenie innowacji) innowacyjnego procesu wytwarzania detali z EPP pozwalającego na wytwarzanie detali o wysokich parametrach technicznych (wymaganych przez branże precyzyjne – przede wszystkim automotive oraz HVAC), w tym o podwyższonych walorach akustycznych (z efektem. „low squeak”) przy min. 25% udziale surowca pochodzącego z recyklingu, przy zachowaniu wysokiej wydajności procesu pod kątem zużycia surowców i mediów.
W ramach prac projektowych zakłada się opracowanie procesu technologicznego bazującego na istniejących rozwiązaniach technicznych (w tym autorskiej, zautomatyzowanej linii produkcyjnej), który zostanie wdrożony w działalności Spółki i pozwoli na:
- Rozwiązanie problemów technologicznych dotyczących:
- a) Produkcyjnego wykorzystania recyklatu EPP.
- b) Walorów akustycznych wyrobów.
- Wprowadzenie na rynek wyrobów z EPP cechujących się łącznym wystąpieniem poniższych cech (jako 1. na rynku):
- spełniających kryteria wyrobów technicznych: tolerancję wymiarową klasy „C” (0,15-0,3%), wytrzymałość na ściskanie >80kPa, rozciąganie >300kPa i palność <100mm/min.
- o podwyższonych walorach akustycznych (efekt „low squeak”)– emisja dźwięku < 50 dB.
- wytworzeniem z udziałem surowca z recyklingu (recyklatu) min. 25%
Podsumowując w wyniku realizacji projektu Spółka HSV uzyska potencjał do wprowadzenia na rynek niedostępnych obecnie aplikacji technicznych z efektem „low squeak” wykonanych z 25%- owym udziałem recyklatu.
#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie
Wartość projektu: 70 653 227,18 zł
Wysokość wkładu z Funduszy Europejskich: 14 192 866,95 zł
Automatyzacja procesu produkcji wyrobów/elementów z EPP i innych materiałów wstępnie spienionych |
Celem projektu jest opracowanie innowacyjnej technologii wytwarzania detali z EPP oraz innych materiałów wstępnie spienionych. Innowacja procesowa bazować będzie na integracji poszczególnych procesów oraz automatyzacji, robotyzacji i informatyzacji poszczególnych gniazd produkcyjnych.
Rezultatem projektu będzie w pełni zautomatyzowana, skalowana, innowacyjna i przełomowa w skali światowej linia technologiczna cechująca się:
- Zwiększeniem wydajności w stosunku do linii standardowych.
- Skróceniem czasu procesu.
- Ograniczeniem zużycia energii.
- Zmniejszeniem poziomu odpadów.
- Zminimalizowaniem liczby reklamacji wg wymogów przemysłów zaawansowanych.
- Zautomatyzowaniem procesu dla różnych typoszeregów detali.
Wartość projektu: 7 111 078.77 PLN
Wartość dofinansowania: 2 863 843.28 PLN
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Inteligentny Rozwój. Projekt realizowany w ramach konkursu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju: Szybka Ścieżka;